תיאור המגמה

האם ניתן לבחור את מין הילוד או את צבע עיניו ?

האם אפשר לפתח עץ שמאיר בלילה או חיסון למחלת הקורונה?

איך מבינים תהליכים המתרחשים במוח, ומה זה אבחון, ייעוץ וריפוי גנטי?

איך לשמור על המגוון הביולוגי? במה מתאפיינים בתי גידול שונים?

אלו הן מעט מן השאלות שבהן נעסוק בשיעורי הביולוגיה.

יחד עם פריצות הדרך הגדולות במחקר הביולוגי, עולות גם שאלות אתיות וחברתיות שעליהן צריך כל אזרח לתת את הדעת: האם מותר לגלות לחולה כי הוא נושא גן למחלה חשוכת מרפא? ניסויים בבעלי חיים- מותר או אסור? האם לאשר לידה בגיל מבוגר מאוד או להקפיא ולהשמיד עוברים? גם בשאלות אלו נעסוק בשיעורי הביולוגיה.

אז….רוצים ללמוד על החיים? בואו ללמוד ביולוגיה !

למי המגמה מתאימה?

הביולוגיה מהווה שער למדע, לכן היא מיועדת לתלמידים סקרנים המעוניינים ללמוד ולהכיר את החשיבה המדעית ולאלה שרוצים להתנסות בלמידה ייחודית - למידה מעשית במעבדה ובשדה.

לתלמידים המעוניינים לרכוש כלים ואסטרטגיות למידה שיעזרו להם בעתיד, בכלל זה: מיומנויות חקר, דרכי חשיבה ביקורתית, עבודת צוות, מידענות , עיבוד והצגת נתונים ועוד.

תוכן

 

תוכנית הלימודים בביולוגיה מבוססת על שלושה צירים:

ציר התוכן - גוף האדם, התא - מבנהו ופעילותו, אקולוגיה, ובנוסף נושאים כמו: גנטיקה מולקולרית, פיזיולוגיה השוואתית, מיקרוביולוגיה.

ציר אסטרטגיות חשיבה ולמידה - באמצעות ניסויים במעבדה, באמצעות ניתוח מחקרים מדעיים, על ידי ביצוע עבודת מחקר, כולל מחקר שיתופי ברשת, במהלך סיורים בטבע ובמעבדות אוניברסיטאיות, וגם בעזרת סרטים ומצגות תוך גלישה באינטרנט.

ציר ערכים - דיונים שתורמים לחינוכו של בוגר מעורב ובקי בסוגיות שעל סדר היום הקשורות לחיי הפרט והחברה.

אופן לימוד והערכה

הלמידה בביולוגיה מתנהלת בדרכים מגוונות- דרכים המאפשרות מתן ביטוי לכישורים שונים. דרכי הערכה הן פועל יוצא של דרכי ההוראה המגוונות.

בסוף התהליך נבחנים בבחינה בכתב, בבחינה מעשית במעבדה, בחינה מתוקשבת ובעבודת חקר שהתלמיד מבצע.

הערכה פנימית:
סיור ועבודת חקר עצמאית המסוכמת בעבודה כתובה.
הערכת חיצונית: ניסויים ותכנים עיוניים.

עוד חשוב לדעת

ביולוגיה זה מקצוע מדעי מתחדש, העוסק בנושאים הנמצאים בחזית המדע. נמנית בין המקצועות המבוקשים ביותר באקדמיה ומהווה שער למקצועות כגון: חקלאות, רוקחות, רפואה, תזונה, הנדסה ביו-רפואית, ביוטכנולוגיה, וטרינריה, מדעי הסביבה ועוד.

היא משמשת בסיס לטכנולוגיות עתידיות כגון ננוטכנולוגיה, הנדסה גנטית, ביואינפורמטיקה, זיהוי פלילי, שימוש בתאי גזע וחקר המוח.

בעידן של שפע מידע הזמין לתלמיד, בוגרי המגמה לומדים למקד את הידע, להבדיל בין עיקר לטפל, בין עובדה לבין פרשנות ברשת. בנוסף, הלימודים במגמה הביולוגית מדגישים את האחריות של התלמיד כלפי החברה וכלפי סביבתו.